Wednesday, October 20, 2010

Food for Thought

When Benson and I first got married one of the most daunting tasks was grocery shopping. Sure, I'd been grocery shopping before, but never on a newlywed budget so things got interesting. When I was reading this post the other day I could totally relate and remembered the '4 loaves of bread in the freezer days'. The days when we had a pantry full of pasta, but no sauce, or bread and not so much as a bit of peanut butter to put on it - so basically nothing to make a real meal. Looking at ads seemed overwhelming since I didn't even know what things should cost, but once I got started it was easier and easier to recognize what a good deal was and when to stock up on what. I was amazed at how much money I saved by just paying attention to what was on sale.

Nowadays, when I do go shopping, I look at the ads and have a plan and know what is on sale where and which coupons to use - but I am still no expert. That's where my mother in law comes in. She is the queen of all deals. She knows what's on sale where at any given time (and it's not just limited to groceries either - I've gotten many a free holiday decoration or a steal on a clothing item thanks to her knowledge).

Well, she was recently called to be the welfare specialist in their ward and, since she's so helpful, has started sending out a weekly Food for Thought newsletter. She goes through all the ads, compares prices, uses her own expertise to narrow it down to the best deals, and sends it out grocery list style - basically she does all the "hard" work. I love getting the list each week and knowing the only reason I have to go through my ads is to clip out the coupons.

I know you're thinking "Gee, that's so lucky, I wish I had such an awesome mother-in-law!"

Well you're in luck! No, you can't have her - but I will start posting her deals from the newsletter each week right here so you can benefit too!

Here it is - Food for Thought edition #1 - Enjoy!
(Items marked with the asterik** indicate they are about as low as it gets and to stock up!)
----------------------------------
October 20 - 26, 2010

Albertson’s
Boneless, Skinless Chicken Breast $1.77/lb.
Boneless Pork Loin Roast $1.88/lb.
Crystal Geyser Water 24/$2.49
**Nestle Fun Size candy bars $3/$5.00
Doritos $1.99Breyers Ice cream 2/$5.00
Breyers Icecream $2/$5.00
Use coupon from mail to get Chips Ahoy and Kool-Aid Jammers for $1.00
10-40% off all frozen food
Buy 4 save $4.00 mix and match
Cheerios, Corn Chex, Fiber One, Trix, Kix, Cocoa Puffs, etc. - Fruit Roll-ups, gushers, etc. $1.47
Farmer John link sausage 10/$10.00


Bashas
Gala, Granny Smith apples $.49/lb.
Milk $1.77
**Langer’s Apple Juice $.99
Malto Meal Cereals $.99
Food Club canned vegetables $.48
Angel Soft TP 24/$4.99
Frozen Banquet Value meals $.88
Sandwich bread $.99
Whole chicken $.69/lb
Hunts snack pack pudding $1.00
Celery $.89
Food club tomatoe and chicken noodle soup 2/$1.00
**Deli Turkey or Ham $1.99/lb.(Thursday only)
80% lean ground beef $1.49 (Saturday only)
Longhorn Cheese $1.99 (Monday only)
Pumpkins 2/$3.00 (Tuesday only)
See coupons in paper

Fresh and Easy
(If you use your coupon it is like getting 10% off)
**Apple Juice 2/$2.00
Pumpkins 2/$5.00
Pure water 2/$5.00
Kashi Go Lean Crunch Cereal 2/$5.00
Lettuce $.98
Capri Sun 2/$3.00

Fry’s
All Coupons worth $1.00
Accepting other store’s coupons

Canned Fruit $.88
Bumble Bee Tuna $.50
18 oz. Kroger Peanut Butter $1.25
*Fry’s Macaroni and Cheese $.39
*Fry’s Tomatoes $.49
Spam $1.88
½ gallon Milk $.88
Pork Picnic Raost $.99/lb.
Boneless Half Pork Loin $1.77/lb.
Pork Boston Butt $1.17/lb.
Tide $4.99
Honey Bunches of oats $1.99
Kroger Deluxe Ice Cream $2.29
Kroger Sour Cream or Dip 10/$10.00
Little Debbie Snacks 10/$10.00
Kroger Bagels 10/$10.00
Kroger Cream Cheese 10/$10.00
Kroger soft butter its not 10/$10.00
Kroger Biscuits, cinnamon rolls 10/$10.00
Dial or Coast Soap 10/$10.00
Crest Toothpaste or Oral B toothbrush $1.00
Dawn Dish Soap 10/$10.00


Safeway
All Coupons worth $1.00
Pork loin asst. chops $.99/lb.
Boneless Beef Round Steak $1.49/lb.
Bananas $.39/lb.
Progresso Soup $.99 sat. only
Ragu Pasta Sauce 4/$5.00
Milk $1.77
Hershey’s-Mars-Nestle Candy Bars $2.00 each/4 or more
Use Coupons from paper for
Crisco Oil $1.99
Betty Crocker Fruit snacks $.99

4 witty remarks:

Holly said...

Sarah I love this! Thank you so much!

Wendy Phelps said...

Thank you! That is great!! Tell Pam her cousin Wendy wants to be in on the Food for thought email list. Wendyphelps@gmail.com. Thank you!!

Sarah Garner said...

Will do Wendy! I'll post it here as well each week! :)

Angie Milne said...

LOVE this! I totally admatch and go through this process myself and it really is amazing how much you can save! my favorite part is looking at the bottom of the receipt and knowing you saved a ton!